Po - Pá: 7:30-10:00, 10:30-14:30

+420 569 694 316

KVH hranoly. Stavební řezivo pro váš dům a pergolu

Možná jste se již setkali s pojmem KVH hranoly nebo lidově „kávéháčkem“. Pokud nevíte, co přesně zkratka KVH znamená, jaké jsou vlastnosti a možnosti využití těchto hranolů, tak právě vám je určený dnešní článek.

Konstruktionsvollholz. To je celý německý název pro KVH hranoly. V překladu bychom mohli tyto hranoly nazvat konstrukčním stavebním řezivem. Přestože pro náš trh je zkratka KVH zcela běžná, v anglicky mluvících zemích se setkáme s ekvivalentem Solid Structural Timber, který znamená prakticky totéž.

Co to ale jsou KVH hranoly? Ve stručnosti bychom mohli říct, že jde o vysušený hoblovaný hranol vyráběný podle jasně daných norem. My si však postup výroby KVH hranolů podrobněji rozebereme.

V čem tkví tajemství KVH hranolů?

Přestože tyto hranoly mohou být vyráběny z nejrůznějších druhů dřeva, nejčastěji se na jejich výrobu používá smrkové dřevo. Po hrubém zpracování na velkých kotoučových pilách přichází další fáze výroby. Tou je vysoušení řeziva. Dnes již plně automatizované sušárny vysuší dřevo na požadovanou vlhkost 15 % při odchylce +/- 2 %. Následuje hoblování a úprava hranolů do přesných rozměrů. Mimo to jsou na hranolech odstraněny případné vady, jako suky nebo rozpraskané části dřeva.

Čela KVH hranolů jsou opatřena zubovými spoji. Právě do vyfrézovaných spojů neboli cinků nanášíme lepidlo a pod velkým tlakem tyto spoje spojujeme k sobě. Díky tomuto postupu tak vzniknou extrémně kvalitní hoblované a vysušené hranoly. Jejich délka pak není omezena délkou kulatiny, ale pouze potřebami zákazníků. Je důležité zmínit, že lepený spoj nijak neomezuje kvalitu či mechanické vlastnosti hranolu.

Pět důvodů, proč při stavbě používat KVH hranoly:

1) Tvarová stálost – materiál se nekroutí a nepraská

2) Variabilní délka – dle přání zákazníka lze vyrobit hranoly v délkách 5 – 20 m

3) Vysušení řeziva – díky vysušení není dřevo třeba ošetřovat proti dřevokazným houbám a hmyzu. Vysušením na požadovanou vlhkost získáme také dokonalou rovinnost materiálu

4) Nízká hmotnost – vysušení snižuje i hmotnost materiálu. Díky tomu je manipulace s hranoly jednodušší

5) Jednoduché a rychlé použití – pro finální použití stačí hoblované hranoly pouze přebrousit a nanést povrchovou úpravu

Tyto hranoly jsou dodávány v různých délkách, nejčastěji však v rozměrech 5, 8 a 13 metrů. KVH hranoly se vyrábějí do průřezu 140 × 240 mm. Hranoly si můžete objednat v průmyslové a pohledové kvalitě. Rozdíl mezi těmito druhy hranolů pozorujeme pouze ve vizuální kvalitě. Znamená to tedy, že například hranoly v pohledové kvalitě využijeme při stavbě s viditelnými konstrukcemi, například stropní trámy nebo zahradní pergoly. A na jaké stavby se KVH hranoly používají? Skvěle se hodí pro dřevostavby, nábytek, pergoly, zahradní altány, ale i krovy, ploty, nejrůznější přístřešky, na opravy stropních trámů atd. Sami vidíte, že variabilita KVH hranolů je opravdu široká.

HK Dřevovýroby s.r.o. Vám nabízí stavební řezivo v té nejvyšší kvalitě, a to včetně KVH hranolů.

Pro nezávaznou poptávku nás kontaktujte.

Zpět na výpis aktualit

Kontakt

Žďárská 501, 582 63 Ždírec nad Doubravou

+420 602 417 387 (Hubert Kolář, jednatel)