Jistě jste už slyšeli název europaleta. Jak se ale taková europaleta liší od běžně používaných palet? Jaká je její historie? Za jakým účelem vznikla? Proč potřebujeme certifikované palety? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v dnešním článku. Tak pojďme na to.
Hovoříme-li o europaletě, musíme zmínit, že se jedná o přísně normovanou dřevěnou paletu, která musí splňovat danou plochu a rozměry. Takováto normovaná transportní paleta má tedy dané rozměry 200×800×144 mm (délka × šířka × výška). Plocha europalety je poté 0,96 m².
Europalety musí být vždy spojeny pomocí 78 normovaných hřebíků. Váha, na rozdíl od šířky, délky a výšky, není přesně stanovena. Všeobecně ale platí, že váha se pohybuje v rozmezí 20–24 kg, a to především v závislosti na vlhkosti používaného dřeva. Nosnost se dle rozložení pohybuje mezi 1000 – 2000 kg.
Europaleta musí být také příslušně označena. Na levém špalíku najdeme označení státu původu, případně železničního dopravce. Pravý špalík zase obsahuje v oválu označenou zkratku EUR. Uprostřed poté najdeme kontrolní skobičku, kontrolní číslování a výrobce europalety. Nechybí zde ani označení IPPC. Více o IPPC certifikaci se dozvíte ZDE.
Europaleta je jednou z nejrozšířenějších transportních palet v Evropě. Její vznik se traduje už do 70. let minulého století, v souvislosti s rozšiřováním železniční a silniční dopravy. Transportní europalety splňují směrnice European Pallet Association (EPAL) a Mezinárodní železniční unie (UIC).
Europaleta a její výhody
Europaleta má hned několik výhod. Jednak se jedná o tzv. čtyřcestnou paletu. To znamená, že může být vyzdvižena pomocí vysokozdvižných vozíků či jiných manipulačních zařízení ze všech čtyř stran. Díky tomu se manipulace s europaletou stává snadnější záležitostí, oproti klasicky používaným paletám.
Široké využití europalet
Vyměnitelnost patří mezi další výhody europalet. Odstraníme-li z europalety všechno zboží, nevracíme ji odesílateli, ale nakládáme na ni další materiál. Případně jí předáváme spedici. Nicméně palety, které nevyhovují jasným pravidlům, nemůžeme vyměnit. Vyměnitelnost není možná například, chybí-li na europaletě označení EUR, prkna či hřebíky. Nevyměnitelné jsou samozřejmě také viditelně poškozené přepravní palety, znečistěné a shnilé europalety.
Europalety lze využít také na vaší zahradě, nebo v domácnosti. Dnes velmi oblíbený nábytek z palet zažívá doslova boom. Chcete-li se dozvědět více informací o možnostech a inspiracích paletového nábytku, přečtěte si náš další článek.
Hledáte nejlepší europalety na českém trhu? HK Dřevovýroba s.r.o., přední výrobce a prodejce palet, atypických palet, dřevěných obalů či stavebního řeziva, vám nabízí prodej europalet té nejvyšší kvality.
Nakupte europaletu ještě dnes a procestujte s ní celý svět.